03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: Dotazy k výzvě
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující dotazy:
1. je možné v rámci pracovní doby vychovatelů školního klubu zaplatit z přímých výdajů projektu také dobu na přípravu těchto pracovníků?
2. je možné financovat z přímých výdajů také jiného pracovníka než vychovatele školního klubu (např. organizační pracovník pro obsahovou stránku klubu, nikoliv organizaci projektu)?
3. spadá projekt do podpory de minimis, jestliže plánujeme projekt na realizaci táborů a klubů, kdy bude dobrovolný svazek obcí, jakožto žadatel projektu, zaměstnávat na DPP nebo DPČ pracovníky organizací pečujících o děti v daném území?
4. může jedno dítě absolvovat i více táborů v rámci jednoho projektu? pokud ano, započítává se toto dítě, respektive jeho rodiče, pouze 1x?
5. je možné, abychom podali jeden projekt dobrovolným svazkem obcí, v rámci kterého budeme realizovat více školních klubů a táborů (např. ve městě 4 školní kluby a v menších obcích 3 tábory)?
6. můžeme naplánovat fungování školního klubu i o letních prázdninách?
Děkuji za Vaše odpovědi.
1 Odpověď
Hezký den,
zde jsou odpovědi na Vaše otázky.
1. Ano, lze předpokládat, že se před příchodem dětí vychovatel připravuje na program s nimi. I před samotným otevřením zařízení může vychovatel připravovat provoz a programovou náplň (předpokládáme např. dobu týdne, nikoliv měsíce). Tuto činnost je potřeba řádně popsat v zádosti o podporu a pak ve zprávě o realizaci.
2. organizační pozice spadají do nepřímých nákladů, jako přímý náklad mohu vedle pečující osoby uvést příklad pozice metodika (podobnou činnost zřejmě máte na mysli), pokud se jeho aktivita zaměřuje na samotnou práci s dětmi, pak může být zahrnut do nákladů přímých. Byl by to např. člověk, který bude přednášet o prevenci proti kouření, šikaně apod. Toto je možné však zařadit jen jako jednorázovou příležitosntou aktivitu v projektu.
Metodik, který by upravoval rámce pro práci vychovatelů/ pečujících osob, patří do nákladů nepřímých
3. Zda projekt spadá do režimu podpory de minimis či nikoliv bude posuzováno individuálně před vydáním rozhodnutí o poskytnutí dotace. Obecně můžete předpokládat, že projekty nabízející služby veřejnosti by měly stát mimo veřejnou podporu, naopak ty projekty, které budou určeny např. jen zaměstnancům jedné či několika partnerských firem budou do režimu veřejné podpoty spadat. Půjde o podporu de minimis.
4. Jedno dítě může využívat všech služeb v rámci projektu, klub, příměstký tábor (i opakovaně) i doprovody na kroužky či dopravu. Vždy však jako podpořená osoba bude započten jen jeden z jeho rodičů (resp. odob, které o dítě pečují) a to pouze jedenkrát. V informačním systému se této jedné osobě budou přičítat všechny čerpané druhy podpory.
5. Toto je možné, jen pozor na rozdělení rolí v projektu. Pravidla nedovolují, aby partner vykonával činnost, kterou je možné na trhu najmout jako službu či zakoupit.
6. Dětský klub by měl fungovat de dnech školního vyučování, akceptovat lze i jeho provoz např. o velikonočních či podzimních prázdnin. O letních prázdninách by péči o děti měl zajistit spíše příměstský tábor. Ten může teoreticky využívat prostory klubu. Klub bude zřejmě fungovat v ranních či odpoledních hodinách, příměstský tábor se zaměřuje na celodenní péči.
Komentáře k otázce