03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: Dětský klub/doprava
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu a zeptat se na několik níže uvedených otázek:
1) Škola má již existující družinu do 15:00 hod a od 15:00 do 17:00 hod chce zřídit klub. Je to možné? Prostory budou oddělené, takže nedojde k ponížení dotace?
2) Kolik dnů v týdnu by měl klub probíhat? Musí úplně všechny?
3) Je nějaká sankce za to, když se do klubu přihlásí 15 dětí, ale po dvou měsících, kdy do klubu budou docházet zjistí, že už tam nechtějí chodit a rodiče je "odhlásí" lze to? Musí děti navtěvovat klub každý den, kdy je otevřen?
4) Lze v rámci klubu žádat na sportovní hry a náčiní? Např. florbalové hokejky?
5) Když je dítě v 5. třídě a opakuje ročník, tím pádem bude další rok znovu v 5. třídě (ale věkově bude v 6. třídě) je to problém?
6) Je možné po půl roce děti obměnit, avšak dbát na minimálně stanovený počet dětí podmínkou poskytovatele dotace?
7) Tato otázka se týká dopravy dětí do školy. Doprava bude zřízena dopravcem - nebude vadit, když dopravním prostředkem budoou jezdit i cizí lidi/ děti? Nebo musí být autobus vyhrazen jen pro děti, kterých se to týká??
Budu Vám velice vděčná za odpovědi, moc Vám předem děkuji za spolupráci. S pozdravem, Veronika Vodrážková
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Hezký den,
Zde jsou odpovědi na Vaše otázky:
Ano, provoz dětského klubu v době navazující na provoz školní družiny je možný. Ke snížení nákladů na nájemné a vybavení místností pro děti dochází pouze v situacích, kdy dětský klub sdílí prostory s jiným zařízením.
Výdaje projektu by měly být efektivní, účelné a hospodárné. Pokud budete klub provozovat jen některé dny v týdnu, měli byste mít nějak podloženou potřebnost služby právě v tomto rozsahu. S ohledem na dobu provozu zařízení budou posuzovány i náklady na jeho vybavení. I velikost úvazku pečující osoby musí korespondovat s dobou provozu.
Počet skutečně docházejících dětí bude posuzován v porovnání s náklady, při výrazném snížení počtu přítomných děti bude zohledněn např. počet pečujících osob. Děti nemusí nutně klub navštívit každý den, nastanou situace, kdy jsou nemocné, na škole v přírodě, jdou na vyšetření k lékaři apod. Pokud by došlo k odhlášení, pozor jen na minimální počet dětí v dětském klubu (tj. 5), méně jich být nemůže. Pokud víte, že dítě bude navštěvovat zařízení jen jeden den v týdnu, na ostatní dny můžete přijmout i jiné.
4) Ano, zařízení lze vybavit náčiním na sportovní hry i jinými hračkami. Výše nákladů bude posuzována v souvislosti s dobou provozu zařízení a kapacitou.
V zařízení zajišťujete péči o děti, nikoliv jejich zájmové vzdělávání (což trochu asociují florbalové hokejky). Pokud budete potřebovat např. 2 hokejky pro ty děti, které nemají vlastní, nepovažovala bych to za problematický výdaj. Za účelný bych nepovažovala nákup např. 15 hokejek. Zde upravuji svou odpověď, pokud pořídíte obyčejné hojekty v ceně kolem 200 a budou sloužit jen ke společné aktivitě dětí, bude takový výjak způsobilý, samozřejmě bude posouzen v kontextu dalšího vybavení a projektového záměru jako celku.
Rozhodující je, aby bylo žákem 1. stupně ZŠ.
6) Ano pokud dítě ze zařízení odejde, můžete přijmout jiné. Měli byste usilovat o maximální využití zařízení. Není však podmínkou obměnit přihlášené děti v každém půlroce, abyste podpořili co nejvíce osob. Z hlediska cílů projektu je účelnější dlouhodobá podpora rodičů.
7) V rámci projektu může být hrazena pouze doprava dětí, které splní podmínky projektu (tj. konkrétní podmínky obtížné dostupnosti a příslušnost na 1. stupeň ZŠ).
Pokud by doprava byla kombinovaná i s jinými skupinami, musel by Vám dopravce jednoznačně stanovit cenu dopravy pro počet dětí, jejichž doprava spadá do projektu. Způsobilým výdajem by pak byla poměrná částka z celkové ceny dopravy.
Komentáře k odpovědi
Dobrý den, velice Vám děkuji. Měla bych ještě dotaz, zda lze provést opravu umývárny - v rámci stavebních úprav do 40 000 Kč. Umývárna by pak byla používána i školou. Jde o příměstský tábor, který bude v době prázdnin probíhat v budově školy. Lze uznat v rámci způsobilých výdajů projektu např. podložky na cvičení, dymnastické míče, čočky na zem - s dětmi by se provedla i zdravotní rozvička v rámci programu. Jsou uznatelnými výdaji například kytara? Která bude potřeba k programu? Lze ji pak po realizaci používat i mimo tábor? Chtěli bychom pořídit kreslící tabuli a horolezeckou stěnu do tělocvičny, dětem plánujeme připravit soutěžní hry v rámci kterých bychom toto vybavení využili. Je možné uplatnit v dotaci i náklady na herní sestavu (tvoří je herní komlpex ze skluzavky, sítě, prolézacího systému například toto https://www.google.cz/search?q=hern%C3%AD+sestava&biw=1366&bih=673&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI3769xIyhyAIVi40NCh3K_QTe#tbm=isch&q=hern%C3%AD+sestava+pro+d%C4%9Bti&imgrc=N0tk39hvS8XBPM%3A )? Předpokládáme, že s dětmi budeme i venku. Předem velice děkuji za Vaše odpovědi.
Dobrý den, velice Vám děkuji.
Měla bych ještě dotaz, zda lze provést opravu umývárny - v rámci stavebních úprav do 40 000 Kč. Umývárna by pak byla používána i školou. Jde o příměstský tábor, který bude v době prázdnin probíhat v budově školy.
Lze uznat v rámci způsobilých výdajů projektu např. podložky na cvičení, dymnastické míče, čočky na zem - s dětmi by se provedla i zdravotní rozvička v rámci programu.
Jsou uznatelnými výdaji například kytara? Která bude potřeba k programu? Lze ji pak po realizaci používat i mimo tábor?
Chtěli bychom pořídit kreslící tabuli a horolezeckou stěnu do tělocvičny, dětem plánujeme připravit soutěžní hry v rámci kterých bychom toto vybavení využili. Je možné uplatnit v dotaci i náklady na herní sestavu (tvoří je herní komlpex ze skluzavky, sítě, prolézacího systému například toto https://www.google.cz/search?q=hern%C3%AD+sestava&biw=1366&bih=673&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI3769xIyhyAIVi40NCh3K_QTe#tbm=isch&q=hern%C3%AD+sestava+pro+d%C4%9Bti&imgrc=N0tk39hvS8XBPM%3A )? Předpokládáme, že s dětmi budeme i venku.
Předem velice děkuji za Vaše odpovědi.
Pokud půjde o stavební pravy prostor sdílené s jinými zařízeními, opět bude způsobilá jen poměrná část nákladů.
Podložky na cvičení, míče apod. mohou být způsobilým výdajem, posouzení je vždy na hodnotiteli v kontextu celého projektu. Za předpokladu, že se bude jednat o přiměřený výdaj (vzhledem k délce realizace projektu, počtu podpořených osob, počtu dětí, apod.), je možné pořídit i herní sestavu. V případě, že bude využívání i momo projketu, budou výdaje na její pořízení rozděleny dle míry využití sestavy v projektu a mimo něj. Po ukončení realizace projektu je možné dále využívat věci pořízené v rámci projektu.