03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: Činnost vyzvedávání dětí a doprovod domů
Příjemný den, při přečtení výzvy - činnost zaměřená na vyzvedávání dětí a doprovod domů (vzhledem k tomu, že čas může být uzpůsoben potřebám rodičů) u nás tato činnost evokuje zbavení základní sociální dovednosti rodiče a možnosti sociálního učení dítěte rodičem s ohledem na to, že to může být jediný čas, kdy dítě a rodič mohou sdílet svoje zážitky, trávit spolu čas s podporovat tak vztahy v rodině a v konečném důsledku vytvářet fungujicí rodinu. Odebráním této rodičovské povinnosti můžeme celkově ohrozit fungování vztahů v rodině.
Komentáře k otázce
Dobrý den,
při pročítání výzvy jsme byli naopak nadšení ze zařazené aktivity Vyzvedávání a doprovody. Naše rodinné centrum poskytuje tuto aktivitu hlavně předškolním dětem. My nevidíme problém, že by se odebráním této rodičovské povinnosti ohrozila funkce rodiny. Vždyť tolik rodičů nemá v místě bydliště prarodiče a nebo jsou to maminky samoživitelky, pracují třeba jako prodavačky, zdravotní sestry a jsou v práci do 17. - 18.hod. Vyzvedávání stejně řeší po různých paní na hlídání a stejně nejsou děti se svými rodiči a zážitky dne apod. povídají ne rodičům, ale jiným.....Jednalo by se přece jen o nepravidelnou aktivitu, kdyby ji rodič nutně potřeboval. Konzultovali jsme to s našimi klienty a ty by ji s povděkem přivítali!! Pokud se jedná pouze o výpomoc na 1-2hod. nepravidelně, pomohlo by to sladit pracovní a rodinný život:-) Děkuji za vyslyšení:-)
2 Odpovědi
Hezký den,
děkujeme za podnět. O vyzvedávání a doprovodu dětí z družiny domů jsme uvažovali zejména v souvislosti s neočekávanými situacemi, kdy se rodič neočekávaně v zaměstnání musí zdržet. Vzhledem k obtížnému definování takovéto situace a možnému "zneužívání" (jak právem upozorňujete) tuto aktivitu z výzvy vyjmeme.
Smazat
Upravit
Zrušit Uložit
Helena Vojtášková (21. 5. 2015 11:34)
Komentáře k odpovědi
Hezký den,
doprovody dětí z družiny domů součástí výzvy nejsou. Ve výzvě je uvedeno, že podporujeme pouze doprovody na/ kroužky a zájmové aktivity (a případně zpět do družiny), které se konají brzy odpoledne, kdy jsou rodiče v zaměstnání.
Dobrý den,
bude tedy výše zmíněná činnost - doprovod/vyzvedávání dětí - vyjmuta z podporovaných aktivit výzvy?
Výše uvedená odpověď je z 21.5.2015, výzva vyšla 3.8. 2015 a tato aktivita je mezi podporovanými.
Děkuji za odpověď.
Radka Uhrová
Dobrý den, přidávám se ke komentáří J. Slovákové výše - a to jak v bodě "z takto tematicky zaměřené výzvy jsme nadšeni", tak v ostatní části komenáře.
Zařazení služby "doprovodu" jako možné aktivity do uvažované výzvy bych velmi uvítala jak z pozice pracující matky, tak z pozice dlouholeté řešitelky a autorky projektů zaměřených na podporu harmonizace rodinného a profesního života. Ze zkušenosti z projektů mohu říci, že tato služba není využívána nijak masivně, takže bych se jejího "zneužívání a negativních dopadů na rodinu" rozhodně neobávala, ale její existence JE DŮLEŽITÁ JAKO MOŽNOST pro pokrytí specifických potřeb zaměstnaných rodičů (samoživitelé a samoživitelky, lidé pracující na směny, rodiny bez starších sourozenců a podpory prarodičů atd.)
V současném světě práce je pobyt rodičů v zaměstnání do pozdního odpoledne realitou, a pokud to není pozdní odpoledne, tak je suplováno brzkým ranním nástupem. Zajištění péče o děti v těchto časech rodiče limituje s ohledem na nároky zaměstnání, často takové zaměstnání ani nemohou přijmout, a pro celou rodinu je stresující. Pro jednorodičovské rodiny často nerealizovatelné. Je tedy suplováno také dlouhodobým pobytem dětí v družinách, které často KAPACITNĚ NESTAČÍ, nemohou nebo nechtějí nabízet kvalitní trávení volného času dětí.
Myslím, že umožnit pečujícím osobám v alternativním zařízení péče o děti, jako je uvažovaný dětský klub, odpolední doprovod dětí na kroužky, případně do zaměstnání rodičů, je s ohledem na hlavní cíle uvažované výzvy - podporu harmonizace rodinného a profesního života zaměstnaných rodičů - velmi smysluplné. Pro děti samotné je to rozšíření nabídky kvalitního trávení volného času - budou moci svá odpoledne trávit na sportovních, jazykových a jiných volnočasových aktivitách, na které často nedosáhnou, protože rodiče vzhledem k svým pracovním povinnostem "nestíhají" nutné přesuny v rámci brzkého odpoledne. A i vzhledem k tomu, že "dětské kluby" budou subtilnějšími jednotkami, které nebudou mít v zádech nabídku odpoledních kroužků v místě svého provozu, jako tomu je v případě družin, kdy tyto kroužky pořádají školy samy.