03_15_024 Sociální inovace v oblasti sociálního začleňování a přístupu na trh práce pro nejohroženější skupiny
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Pojem sociální inovace
Doporučuji k přečtení materiál mgr. Marka Havrdy, který je ke stažení na
https://www.tacr.cz/dokums_raw/omega/prilohy/Příloha_08_Sociální%20inovace.pdf
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
Předně - oceňuji dobrý úmysl podpořit sociální inovace a inovátory vůbec.
Jenže, podle mého názoru je způsob, který jste zvolili, v mnoha ohledech nevhodný. Pro první kolo hodnocení jste v rámci inovačního záměru A použili v ČR dosud nepublikovanou a neověřenou teorii "evaluaci impaktu", které pravděpodobně rozumí jen její autorka (předpokládám, že jde o doc. Kadeřábkovou). K této teorii neexistuje dostupná literatura, žádné příklady dobré praxe „evaluace impaktu“, nic, z čeho by se dalo vycházet, o co opřít.
Něco jiného je teoreticky navrhnout např. „stupně průkaznosti impaktu“, „tabulku teorie změny“ nebo „tabulku příčiny / dopady problému a jejich měřitelnost“. Předpokládám, že autor rozumí logice těchto tří tabulek a umí v ní číst, přestože každý z předkladatelů projektů ji mohl pochopit jinak. Něco jiného ovšem je, aby ten, kdo to vyplňuje, věděl, co a proč vyplňuje, a ZEJMÉNA zajistit, aby těmto tabulkám rozuměl i jeden každý z HODNOTITELŮ! … Jste si jisti, že Vaši hodnotitelé, kteří tyto tabulky nikdy sami nevyplňovali, jejich logiku pochopili? Já se domnívám, že tyto tabulky jsou pro ně, stejně jako pro předkladatele projektů, značně nesrozumitelné.
Kladu si otázku, zda si autorský kolektiv inovačního záměru A vyzkoušel tento dokument vyplnit nějakým příkladem sociální inovace, případně zda o jeho vyplnění požádal někoho z praxe s konkrétním námětem na sociální inovaci. Domnívám se, že ne. Nevyplnil, nepožádal. Pokud by tak byl učinil, přišel by např. na to, že daná omezení počtu znaků jsou nesmyslná, protože v některých podkapitolách je požadováno vysvětlení více než jednoho aspektu, že pokyny pro žadatele obsahují zbytečné aglicismy (impakt, stakeholdeři, empowerment, upscaling) a nejsou dostatečně návodné, že výstižný popis přínosů pro cílovou skupinu je průkaznější, než dosazení neprůkazných cifer do následující rovnice, atd. atd. atd.
Čistý efekt = hrubý efekt - ztráta mrtvé váhy - substituční efekt
40 tis. Kč = 100 tis. – 30 tis. – 30 tis.
Podle mého je vůbec sporné, zda je potřeba sociální inovace zejména ty, které mají preventivní charakter, které působí na změnu postojů, na zvýšení zaměstnatelnosti, na zlepšení postavení na trhu práce, které jsou dlouhodobé a které nelze snadno měřit, přepočítávat na Kč. Analogicky: Investice do vzdělávání jsou vysoké a jejich čistý impakt na určité skupiny občanů vyjádřený v Kč jde do záporných hodnot. Z toho by se dal udělat závěr, že do určité skupiny obyvatel nebudeme investovat = nebudeme je vzdělávat???
Dobrý den, pan Koukolíku,
děkujeme za podnětný dokument, který jste posílal na fórum na konci října. O programu Omega víme a s TAČRem v některých bodech spolupracujeme. V dokumentu jsou pěkně zpracovány oblasti, na které cílíme i my. Za všechny např. bydlení, v rámci kterého jsme podpořili výzvou 024 přesně identický postup z USA, který dokument zmiňuje jako dobrou a žádoucí praxi. (Viz projekt Re-Housing First.)
Problémem, se kterým se potýkáme, je nízké inovační povědomí ve společnosti. Přestože tu jsou skvělí inovátoři a mnoho šikovných realizátorů, kvalitní projekty, které by reprezentovaly sociální inovace tak, jak je uvedeno ve zmiňovaném dokumentu, jsou předkládány jen sporadicky. Proces učení v rámci inovací se netýká jen nás (hodnotící proces, který zmiňujete), ale také žadatelů a příjemců. Sociální inovace jsou v ČR polem neoraným, a tomuto se snažíme mimo jiné napomoct další výzvou 124 na podporu inovačního prostředí.
K vašemu dotazu, zda si autorský kolektiv vyzkoušel vyplnit inovaci ve formuláři inovačního záměru, odpovídám ano, vyzkoušel. Zároveň musím dodat, že verze inovačního záměru nevznikla na zelené louce, ale po předešlých dvou pilotních výzvách. Do jisté míry máte pravdu s omezeným množstvím úhozů, což byl ale záměr. Po relativně velkém vzorku inovačních záměrů, které nám prošly rukama, mohu tvrdit, že zajímavé a funkční inovace se do záměru vejdou. Pokud se nevejdou, často je to tím, že žadatel teprve inovaci hledá a zabaluje ji do spleti vedlejších informací, aby byl schopen odpovědět alespoň částečně na dané otázky nebo se mylně domnívá, že je nezbytně nutné uvést všechny detaily, které mají na řešení vliv, a zatěžuje tím hodnotící systém podrobnostmi, které na schválení/odmítnutí nemají vliv.
Máte pravdu, že ne všechny inovační řešení je nezbytně nutné přepočítávat na finanční úsporu. Nicméně jako řešitel musíte nastavit u svého řešení taková kritéria, která budou schopna zachytit a změřit impakt. A u některých inovačních řešení jsou finanční kritéria stále tou nejjednodušší možnou cestou.
Vaše kritika přichází ve chvíli, kdy výzva je rok vyhlášená a blíží se ke své uzavírce. Za tento rok jsme nasbírali dost podnětů od všech zúčastněných stran, abychom další výzvu mohly zase posunout. Nicméně nároky kladené na žadatele nebudou nižší. Pokud máte konstruktivní podněty, jak upravit inovační záměr, budeme za něj rádi.
Petra Kottová