03_19_098 a 03_19_099 Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce mimo Prahu/v Praze UZAVŘENO
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Podpora pečujících osob a sdílené péče UZAVŘENO
Dobrý den, v rámci projektu bychom chtěli realizovat aktivity směřující do oblasti podpory pečujících osob a obracím se na Vás s 2 dotazy:
1) Je možné v rámci aktivity „Procesy vedoucí k zastupování neformálních pečujících osob a sdílené péči“ ověřit fungování modelu sdílené péče, kdy by pečující osoby měly možnost využít v omezeném rozsahu zázemí centra sdílené péče pro dohled nad blízkým, o kterého pečují a sami by tak měly prostor pro vlastní psychohygienu, čas s rodinou, odpočinek apod. Jednalo by se nám především o víkendy, přes týden mají pečující možnost v našem regionu využít běžné sociální služby. Podstatou je, že do sdílené péče by byli zapojeni sami pečující, tzn. že např. dohled by zajišťoval vždy jeden odborný asistent (pracovník projektu) a jedna pečující osoba, v případě potřeby bychom dále využili dobrovolníků. Každá pečující osoba by pak za jeden den strávený v centru sdílené péče mohla např. využít dva dny bezplatného dohledu nad osobou, o kterou pečuje. CS by stále byly pečující osoby, nikoliv osoby, o které je pečováno, protože primárně jde o to, poskytnou pečujícím prostor pro vlastní odpočinek, psychohygienu apdo. a zároveň posílit komunitní sdílení péče v regionu.
2) Je možné realizovat aktivity zaměřené na podporu pečujících osob ve spolupráci s partnerem s finančním příspěvkem?
Děkuji za odpovědi, Z. Hrubá
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den,
ano, je to možné. Výše zmíněné aktivity byly uvedeny pouze jako příklady.
S pozdravem
Lenka Veverková
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
v rámci podpory neformálně pečujících je výzva v oblasti svépomocných skupin a psychohygieny zaměřena zejména na podporu činností v těchto oblastech realizovaných přímo v projektu.
Jinými slovy, nelze podpořit trávení volného času pečujících způsobem, jakým popisujete, tzn. zajistíme „hlídání“ a pečující mohou mít volno, které budou trávit dle vlastního uvážení. Lze podpořit právě samotnou činnost v oblasti psychohygieny, – např. supervizi, workshop, svépomocnou skupinu, seminář, atp.
Zároveň je možné uhradit z projektu příspěvek v rámci přímé podpory CS (viz. kapitola Specifické části pravidel 6.2.8), který pak pečující použije k zajištění dohledu během času stráveného jeho účastí na těchto aktivitách. Pečující si pak „koupí“ službu, která zajistí péči v době, kdy se účastní projektových aktivit.
Jak dnes již kolegyně uváděla v odpovědi na dotaz v klubu pro výzvy 098 a 099 na www.esfcr.cz, méně obvyklou variantou je zařazení osobních asistentů do členů realizačního týmu (např. DPP, DPČ), a to z toho důvodu, že by se jednalo v projektu o úhradu přímé práce s klientem a v případě, že by měl žadatel sám registrovanou sociální službu osobní asistence, byla by tak část projektu určena na sociální službu dle zákona č. 108/2006 Sb. Zde by již hrozila „kolize“ či riziko dvojího financování osobní asistence s ohledem na klasické krajské dotace na sociální služby.
V případě aktivity „Procesy vedoucí k zastupování neformálních pečujících osob a sdílené péči“, je už ze samotného názvu patrné, že se jedná pouze o procesní stránku věci, nikoli podporu přímé práce s příjemci příspěvku na péči dle zákona 108/2006 Sb. Pilotní ověření nového modelu péče či nastavených procesů, je ve výzvě možné pouze u projektů zaměřených na sociální službu nebo sociální práci. U neformálních pečujících výzva neumožňuje ani toto pilotní ověření (přímou práci s opečovávanou osobou).
S pozdravem
Tondlová Dita
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Píšete, že lze podpořit samotnou činnost v oblasti psychohygieny (supervizi, workshopy, svépomocné skupiny), jedná se tedy spíše o skupinové aktivity, kdy pečující musí za aktivitou dojít. Z našich zkušeností a znalostí místních podmínek (řada pečujících je z vesnic, v regionu nemáme větší města) však víme, že pečující potřebují i individuální podporu, tedy někoho, kdo jim pomůže zmapovat jejich potřeby a nastavit (zkoordinovat) adekvátní podporu, velmi často potřebují individuální psychologickou podporu a edukaci v poskytování péče a to ideálně v domácím prostředí (pro mnohé je nereálné dojet do vzdálenějšího města např. na vícehodinový kurz apod.). Je možné do projektu zahrnout tuto přímou podporu pečujících osob?
Děkuji za odpověď, Z. Hrubá