Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na hodnotící kritérium (B - Prezentace služeb obdobného charakteru a rozsahu) - výzva na Generel veřejného osvětlení. Toto kritérium není uvedeno v příručce a naše realizující oddělení ho chce uvést.
Můžeme toto kritérium použít? Není považováno za diskriminační?
viz text výzvy:
Hodnotící kritéria a způsob hodnocení
Nabídky budou hodnoceny podle jejich ekonomické výhodnosti na základě nejvýhodnějšího poměru nabídkové ceny a kvality o níže uvedených hodnotících kritérií a jejich vahách.
Hodnotící kritéria
Nabídková cena váha 50%
Prezentace služeb obdobného charakteru a rozsahu váha 50%
Předmět hodnocení hodnotících kritérií
Nabídková cena
Hodnocena bude celková výše nabídkové ceny za celý předmět plnění veřejné zakázky v Kč bez DPH.
Prezentace služeb obdobného charakteru a rozsahu
Službou obdobného charakteru a rozsahu se rozumí zpracování a dokončení koncepčního strategického dokumentu pro oblast veřejného osvětlení - generel, koncepce, plán, studie, standardy, zásady výstavby apod., jehož zadavatelem byla municipalita (obec, město, městská část, vyšší územně samosprávný celek, kraj) případně provozovatel veřejného osvětlení v obci. Minimální hodnota každé jednotlivé služby je 100.000,- Kč bez DPH a alespoň jedna služba v hodnotě min. 200.000,-Kč bez DPH.
V tomto kritériu bude zadavatel hodnotit cenu služeb, rozsah řešeného území v km2, typ dokumentu a kvalitu zpracování díla. Nejvyšší počet bodů získá uchazeč se službami, které se cenou díla, rozsahem řešeného území a typem dokumentu nejvíce blíží předmětu zakázky a jsou nejkvalitněji zpracované.
Způsob hodnocení nabídek
Pro hodnocení nabídek zadavatel použije bodovací stupnici v rozsahu 0 až 100. Každé jednotlivé nabídce je dle hodnotícího kritéria přidělena bodová hodnota, která odráží úspěšnost předmětné nabídky v rámci dílčího kritéria.
Bodová hodnota hodnotícího kritéria zjištěna výše uvedeným způsobem se následně vynásobí příslušnou váhou kritéria. Součtem bodů získaných za každé kritérium bude vypočítán celkový počet bodů jednotlivých nabídek, na jejichž základě se vytvoří pořadí celkové ekonomické výhodnosti jednotlivých nabídek. Nejvyšší celkové ekonomické výhodnosti dosáhne nabídka s nejvyšším celkovým počtem bodů.
Výsledné (tj. celkové) bodové skóre nabídky se počítá následujícím způsobem:
Výsledné bodové skóre nabídky = kA*vA + kB*vB
kde:
„k“ je bodová hodnota (počet bodů) dosažené u příslušného dílčího kritéria
„v“ je váha příslušného kritéria
A, B je označení hodnotících kritérií
Nabídková cena
Vzorec pro výpočet bodové hodnoty je následující:
Bodová hodnota = 100 * Hodnota nejvhodnější nabídky / Hodnota nabídky
Pro dílčí kritérium ceny díla bude jako hodnota nejvhodnější nabídky použita hodnota nejnižší nabídkové ceny.
Prezentace služeb obdobného charakteru a rozsahu
Komise seřadí nabídky od nejvhodnější k nejméně vhodné a přidělí jim počet bodu dle jejich pořadí podle tohoto kritéria. Nejvhodnější nabídka dle tohoto kritéria obdrží 100 bodu a každá další nabídka v pořadí obdrží počet bodů nižší o podíl hodnoty 100 a počtu hodnocených nabídek, vynásobený pořadím hodnocené nabídky zmenšený o 1. Nabídky tedy budou hodnoceny podle vzorce:
Bodová hodnota = 100 – (100/počet nabídek * (pořadí nabídky – 1))
Dobrý den,
zasílám odpověď:
Prezentaci služeb obdobného charakteru a rozsahu" je možné použít jako hodnotící kritérium. K popsanému je však nutné uvést následující:
- je nutné hodnotit v bodové stupnici 1- 100 bodů,
- dále je možné hodnotit nad rámec kvalifikace (např. pokud bude zadavatel požadovat 2 reference v rámci kvalifikace, může hodnotit to, co je nad 2 reference),
- je nutné nastavit kritérium transparentně a vymezit ho tak, aby podle nabídky byly porovnatelné a naplnění kritéria ověřitelné. Ovšem to není tento případ. Zadavatel uvádí, že bude hodnocen rozsah a kvalita. Není jasné, co se pod tímto označením bude hodnotit. U rozsahu se dokumentace omezuje na uvedení rozsahu řešeného území v km2 bez bližší konkretizace. Hodnoticí kritéria musí být v souladu se zásadou transparentnosti dostatečně přesně popsána, a to včetně metody a způsobu hodnocení nabídek v rámci daného kritéria, aby bylo zřejmé, jaké parametry nabídky bude zadavatel v daném kritériu hodnotit jako nejvýhodnější. Zadavatel musí uvést, na které skutečnosti bude při hodnocení kritéria kladen důraz, resp. existence kterých skutečnosti bude hodnocena lépe.
S pozdravem
Kárník
Komentáře k otázce