03_17_077, 03_17_078 a 03_19_107 Podpora zařízení péče o děti na 1. stupni základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. město Prahu/v hl. městě Praze
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Povaha překážek v práci
Dobrý den,
ráda bych navázala na otázku paní Volejníkové ze dne 13.10. s otázkou, o jakou konkrétní překážku v práci se v tomto případě jedná, resp. s jakým právním názorem se ztotožňuje MPSV (dle toho, co jsem našla, není mezi právníky jednoznačný názor).
Jasné je, že jedná se o překážky v práci na straně zaměstnavatele. Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, rozlišuje několik druhů překážek v práci na straně zaměstnavatele, které se liší mimo jiné výší náhrady mzdy, kterou je zaměstnavatel zaměstnanci povinen hradit.
V úvahu přichází pravděpodobně tyto dva paragrafy:
- Přerušení práce dle § 207 písm. b) zákoníku práce
Zaměstnanec nemůže konat práci v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí. Nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, náleží mu náhrada mzdy ve výši nejméně 60% průměrného výdělku.
- Jiné překážky v práci dle § 208 zákoníku práce
Zaměstnanec nemůže konat práci v důsledku jiných, než výše uvedených překážek na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši 100% průměrného výdělku.
Současnou epidemii koronaviru SARS-CoV-2 není snadné jednoznačně podřadit pod některý z uvedených druhů překážek v práci. Důvody vzniku překážek v práci totiž spočívají z části v samotné epidemii jako přírodním fenoménu, z části v administrativních opatřeních přijatých vládou proti šíření této epidemie.
Vycházela jse z tohoto článku.
Ráda bych Vás tedy požádala o specifikaci paragrafu, pod které tuto situaci řadíte, a s tím související určení výše náhrad.
Děkuji a přeji vše dobré!
S pozdravem
Kateřina Neustupová
1 Odpověď
Dobrý den,
v případě nuceného uzavření provozu na základě nařízení vlády je poskytována náhrada mzdy zaměstnancům ve výši 100 % průměrného výdělku. Pokud nebyla na náhrady mezd zaměstnanců čerpána podpora z programu Antivirus, je možné náhrady mezd uznat jako způsobilé výdaje.
vzhledem ke skutečnosti, že zaměstnavatel poskytuje náhradu ve výši 100 % průměrného výdělku, postupuje dle §208 (příp. §209) zákoníku práce upravující poskytování náhrady v případě jiných překážek v práci ze strany zaměstnavatele.
S pozdravem
Mgr. Daniel Foch, projektový manažer
Oddělení projektů rovnosti žen a mužů I (834)
Odbor realizace programů ESF – veřejná správa, sociální inovace a rovné příležitosti
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2
Pracoviště: Kartouzská 4, 150 00 Praha 5
Tel: 950 195 709
e-mail: daniel.foch@mpsv.cz
Komentáře k otázce