03_17_077, 03_17_078 a 03_19_107 Podpora zařízení péče o děti na 1. stupni základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. město Prahu/v hl. městě Praze
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Pečující osoby - náhrada mzdy, homeoffice, online aktivity
Dobrý den,
K 1.1.2021 jsme začali realizovat projekt dětského klubu. Od tohoto data máme také zaměstnané 3 pečující osoby na pracovní smlouvu. Jelikož jsou v současné době dětské kluby zavřené, řešíme, jak se s danou situací vypořádat. V našem případě přichází v úvahu následující varianty:
1, Vyplatit pečujícím osobám náhradu mzdy ve výši 100% průměrného výdělku dle §208 zákoníku práce. Jsou tyto osobní náklady způsobilým přímým výdajem? Je to závislé na počtu dětí přihlášených do dětského klubu? Co je potřeba doložit kromě výplatních pásek a výpisu z účtu, abychom si mohli náhradu mzdy ve výši 100% nárokovat?
2, Pečující osoby budou mít homeoffice. Připravovat plány a pomůcky na období, kdy bude klub otevřen. Dále připravovat krátká videa věnovaná cvičení, tvoření apod. Tyto videa budou přístupná veřejnosti – naši členové budou moci nich trávit volný čas obdobným způsobem, jako kdyby byli v dětském klubu a zároveň videa pomůžou s náborem dalších dětí do klubu. Je homeoffice způsobilým přímým výdajem? Jak ho dokládat? V případě zpřístupnění videí pro veřejnost není v našich silách doložit, kdo je zhlédl.
3, Také uvažujeme o online aktivitách. V případě, že bychom realizovali online aktivity pouze pro členy klubu a zaznamenávali v jaké dny a hodiny pobíhala online aktivita a které děti se do aktivity zapojily, v jakém rozsahu musí být, abychom mohly pečujícím osobám vyplatit 100% sjednané mzdy? Dětský klub má provozní dobu od 13 do 20. Nepředpokládáme, že by online aktivity pokryly celou provozní dobu (z důvodu nižšího zájmu o ně, náročnosti udržet pozornost dětí tak po celou dobu, a i náročnosti přípravy).
Děkuji za odpověď.
Hezký den
Bianka Machová
1 Odpověď
Dobrý den,
možné jsou všechny uvedené varianty, případně jejich kombinace.
1) V případě nuceného uzavření provozu na základě nařízení vlády je poskytována náhrada mzdy zaměstnancům ve výši 100 % průměrného výdělku. Pokud nebyla na náhrady mezd zaměstnanců čerpána podpora z programu Antivirus, je možné náhrady mezd uznat jako způsobilé výdaje. Vzhledem ke skutečnosti, že zaměstnavatel poskytuje náhradu ve výši 100 % průměrného výdělku, postupuje dle §208 (příp. §209) zákoníku práce upravující poskytování náhrady v případě jiných překážek v práci ze strany zaměstnavatele. Dokladovaní viz Specifická část pravidel pro žadatele a příjemce v rámci OPZ pro projekty financované s využitím 40% paušální sazby, kap. 6.1.4 a 6.2 "Způsobilost výdajů z důvodu zásahu vyšší moci posoudí ŘO dle výše uvedených pravidel na základě řádného odůvodnění příjemce uvedeného ve zprávě o realizaci projektu (záložka Identifikace problému). Pro způsobilost výdajů je také nezbytné, aby byla splněna podmínka, že tyto výdaje nejsou kryté pojistným plněním, anebo nejsou refundovány z jiných zdrojů."
"Rozsah překážek na straně zaměstnance či zaměstnavatele a konkrétní podmínky poskytování náhrad mzdy/platu musí být určeny buď právním předpisem, kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem zaměstnavatele upravujícím pracovní či služební poměr."
2) a 3) přípravu a online aktivity co nelépe popište ve zprávě o realizaci, aby bylo možné přiřadit práci na aktivitách k vykazovaným přímím osobním nákladům
S pozdravem
Mgr. Daniel Foch, projektový manažer
Oddělení projektů rovnosti žen a mužů I (834)
Odbor realizace programů ESF – veřejná správa, sociální inovace a rovné příležitosti
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2
Pracoviště: Kartouzská 4, 150 00 Praha 5
Tel: 950 195 709
e-mail: daniel.foch@mpsv.cz
Komentáře k otázce