03_17_077, 03_17_078 a 03_19_107 Podpora zařízení péče o děti na 1. stupni základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. město Prahu/v hl. městě Praze
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Více otázek
Prosím o zodpovězení několika dotazů.
1) V příloze č. 3 je uvedena poznámka, že „Pro přípravu zařízení (před a po provozní době) připadá jedna hodina denně na jedno zařízení péče o děti.“ Jedna hodina přípravy je tedy stanovena vždy bez závislosti na délce provozu zařízení? Tj. hodinovou přípravu je možné započítat při 3 hodinovém provozu klubu a stejnou výši přípravy (1 hodinu) i při delším provozu (např. provoz 6,5 hodiny)?
2) Partnerství je povinné pro všechny oprávněné žadatele s výjimkou škol a školských zařízení poskytujících vzdělání na 1. stupni ZŠ nebo jeho obdobu. O jaký druh partnerství se jedná – partnerství s finančním příspěvkem či partnerství bez finančního příspěvku?
3) Prosím o potvrzení, zda chápu správně odpověď na předchozí dotaz ze dne 2.6. týkající se partnerství NNO se ZŠ. Jako doložení partnerství s danou ZŠ postačí získání Potvrzení o kapacitě školních družin a klubů při ZŠ s 1.stupněm. Nebo je nutné přiložení potvrzení partnerství se ZŠ samostatnou přílohou žádosti? Je považováno za jednu z forem partnerství školy, pokud ZŠ poskytne vhodné prostory na provoz Dětského klubu a škole bude hrazen nájem z financí projektu?
4) Realizujeme v současné době projekt v rámci výzvy č. 13. Máme v projektu zařazené i animační činnosti v Dětských klubech. Je možné i do žádosti ve výzvě 77 tyto činnosti zařadit? U dětí se setkáváme s velmi pozitivní odezvou.
5) Maximální výše doprovázející osoby na kroužky byla v rámci výzvy 13 stanovena na 85 Kč hrubé hodinové mzdy na DPP a DPČ. V rámci výzvy 77 a 78 již tato výše zřejmě neplatí. Platí tedy hrubá hodinová mzda uvedená v příloze č. 3 (A. Pečující osoby), tj. max. 159 Kč na DPP a max. 213 Kč na DPČ? Jedná se tedy o cca stejnou hodinovou výši, která je stanovená i pro pečující osobu v Dětském klubu (tj. stejná hodinová sazba pro osobu doprovázející jedno dítě a pro osobu, která bude pečovat o 15 dětí v Dětském klubu)?
6) Je nějaký limit v počtu doprovodů na kroužky a zájmové aktivity, které může jedno dítě využít během jednoho týdne? Ve výzvě č. 13 byl max. 3x týdně.
7) Prosím o konkrétní vysvětlení, jak reálně vyplácet odměnu za doprovody na kroužky. V příloze č. 3 je uvedeno, že „V rámci aktivity Doprovod dětí na kroužky a zájmové aktivity je doporučený maximální pracovní úvazek 0,25 pečující osoby na 15 přihlášených dětí, maximálně však pracovní úvazek 0,5 pečující osoby na 30 a více přihlášených dětí. Vyplácená odměna tedy nemusí být závislá na skutečném odvodu konkrétních dětí na kroužky a času strávenému při doprovázení? Z uvedené informace vyplývá, že odměna je závislá na počtu přihlášených dětí. Jak chápat pojem přihlášených dětí.
8) Příměstskými tábory jsou ve výzvě myšleny tábory realizované během školního roku. Může se jednat o prázdniny jarní, vánoční, pololetní i hlavní letní. Je povinné do žádosti zařadit příměstské tábory realizované i v době hlavních letních prázdnin. Pokud ano, může žadatel zařadit libovolný počet běhů příměstského tábora (např. pouze 1-2 týdenní turnusy)? Bude toto hrát roli při věcném hodnocení žádosti?
9) V příloze č.3 je doporučen jako max. počet osob pečujících: jedna osoba (úvazek 1,0) na 15 dětí. Pokud bude zapsáno do jednoho dětského klubu např. 20 i více dětí, je možné zaměstnat i další pečující osobu, s jakým možným úvazkem?
Děkuji za odpovědi.
1 Odpověď
Dobrý den,
1) Přípustná je jedna hodina celkem (tj. půl hodiny před a půl hodiny po provozní době) bez rozdílu délky provozní doby.
2) Typ partnerství musí odpovídat jeho účelu. Například pokud se jedná o partnerství, jehož smyslem je pouze získání "Potvrzení o kapacitě školních družin a klubů při ZŠ s 1. stupněm" jedná se jednoznačně o partnerství bez finančního příspěvku. Na druhou stranu pokud bude účelem partnerství i například personální obsazení pozic pečujících osob, může se jednat i o partnerství s finančním příspěvkem. Role a míra zapojení partnera musí být popsány žadatelem již v žádosti o podporu.
3) K doložení partnerství (bez finančního příspěvku) s danou ZŠ postačí získání Potvrzení o kapacitě školních družin a klubů při ZŠ s 1.stupněm. Partnerství s finančním příspěvkem je možné viz předchozí odpověď. U partnerství s finančním příspěvkem je požadovaná smlouva příjemce s partnerem. Smlouva musí být dle pravidel OPZ uzavřena v písemné podobě, a příjemce má povinnost kopii smlouvy přiložit k první zprávě o realizaci projektu.
4) Lze hradit pouze z 40% paušální sazby.
5) Ano, maximální sazba je rovnocenná pro všechny pečující osoby (i osoby doprovázející děti). Ostatně doprovázející osoba může doprovázet také až doporučených 15 dětí, jedná se tedy o rovnocennou odpovědnost a z pohledu poskytovatele dotace i rovnocennou kvalifikaci. Výběr zaměstnanců a výše jejich ohodnocení je však odpovědnost zaměstnavatele. Dále uvedené sazby jsou pouze maximem, které lze v žádosti požadovat. V rámci věcného hodnocení bude v případě evidentního nadhodnocení docházet k návrhu krácení sazby na cenu práce v místě a čase obvyklé a to i s odpovídajícím snížením bodového hodnocení žádosti o podporu z důvodu nadhodnocení rozpočtu.
6) Není.
7) Uvedené limity se týkají nastavení rozpočtu v žádosti o podporu. Počet přihlášených lze odvodit z kapacity zařízení, kterou žadatel taktéž do žádosti o podporu musí uvést. Vyplácená a poskytovateli dotace dokladovaná odměna zaměstnance musí být závislá na skutečně vykonané práci tedy doprovodu konkrétních dětí na kroužky a času strávenému při doprovázení.
8) Příměstský tábor představuje péči o dítě pouze v pracovních dnech školních prázdnin (vyhlášených MŠMT). Není povinností žadatele zařadit příměstské tábory realizované v době letních prázdnin. Nicméně vypuštění 2 měsíčního období (případně jeho části), které je z pohledu rodičů a jejich postavení na trhu práce problematické by mělo být odůvodněno. Nedostatečné odůvodnění nastavení projektu je obecně důvodem pro nižší bodové ohodnocení.
9) Zaměstnat další osobu samozřejmě možné je. Úvazky pečujících osob pro jednotlivé podporované aktivity musí reflektovat pokrytí provozní doby zařízení, kapacitu zařízení a předpokládaný průběh obsazenosti zařízení a aktivity dětí během provozní doby.
S pozdravem
Mgr. Daniel Foch, projektový manažer
Oddělení projektů rovnosti žen a mužů
Odbor realizace programů ESF – adaptabilita a rovné příležitosti
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2
Pracoviště: Kartouzská 4, 150 00 Praha 5
Tel: 950 195 709
e-mail: daniel.foch@mpsv.cz
Komentáře k otázce